Potenie podpazušia a zápach v podpazuší

Nadmerné potenie podpazušia a zápach podpazušia
Jenvoxom Fast zažijete vždy sucho v podpazuší.

Potenie je bežnou je bežnou reakciou tela na teplo alebo pocit úzkosti. Niekedy sa však môže stať, že sa začne objavovať aj v prípade, že na to nie je žiadny zreteľný dôvod. Nadmerné potenie alebo hyperhidróza je problémom, ktorý môže spôsobovať veľké nepríjemnosti. Na tele sa obvykle objavuje lokálne, najčastejšie potom v podpazuší.

Nadmerné potenie podpazušia známe tiež ako axilárna hyperhidróza je nekontrolovateľný, otravný a izolujúci problém, ktorý môže spôsobiť veľké psychické problémy. Aké sú jeho príčiny a ako proti poteniu bojovať?

Spotené podpazušie nie je príjemné pre daného jedinca ani jeho okolie

Neustále spotené podpazušie bez zjavného dôvodu môže dávať ľuďom trpiacim týmto problémom pocit, ako by neustále žili v saune. Potenie môže byť spôsobené diagnostikovanou hyperhidrózou, ktorá postihuje takmer 3 % svetovej populácie.

Zvyčajne sa potíme preto, aby sme ochladili naše telo a udržali tak ideálnu telesnú teplotu. Keď sa občas stane, že sa vám na košeli urobia tzv. „koláče“, nie je to nič hrozné a dá sa to prehliadnuť. Pokiaľ sa tak ale stáva pravidelne, môže to znamenať problém pre vás aj pre okolie.

S potom sa spájajú nielen typické škvrny v podpazuší, ale aj nepríjemný zápach. To môže výrazne narušiť spoločenské vzťahy i sebavedomie daného človeka, ktorý nadmerným potením trpí.

Hyperhidróza sa delí na primárnu a sekundárnu podľa toho, čo ju spôsobilo. Primárna hyperhidróza býva vrodená, jej vznik sa nedá nijako diagnostikovať. Oproti tomu sekundárna hyperhidróza môže byť zapríčinená rôznymi ochoreniami a signalizuje tak nejaký problém, ktorý sa v tele objavil.

Môže ísť o:

  • Diabetes
  • Infekciu
  • Infarkt
  • Nízku hladinu cukru v krvi
  • Menopauzu
  • Poruchy nervového systému
  • Niektoré typy rakoviny
  • Problémy so štítnou žľazou
  • Obezitu
  • Stres a ďalšie psychické problémy

Hoci nadmerné potenie podpazušia nie je nijako vážne alebo život ohrozujúce, môže byť znakom práve niektorých z týchto zdravotných stavov. Vždy je tak dobré zájsť k lekárovi a zistiť, čo ho spôsobuje.

Situáciu treba riešiť, následné psychické problémy môžu značne ohroziť bežný život

Potenie podpazuší
Klasický projev pocení v podpaží.

Keď človek trpí axilárnou hyperhidrózou, bohužiaľ to je aj vidieť. Neustále prepotené tričká a košele sú klasickým znakom toho, že potné žľazy pracujú viac ako by mali.

Ľudia s týmto problémom preto často nosia tmavé oblečenie alebo saká či bundy aj v miestach, kde je teplo. Strania sa spoločenských akcií, neradi tancujú alebo vykonávajú iné pohybové aktivity pred ostatnými.

Nadmerné potenie ich môže doviesť až do takého stavu, že to naruší ich prácu či vzťahy, čo vedie k úzkostiam, stresom a depresiám. Daný problém sa tak môže iba prehĺbiť.

Axilárna hyperhidróza nemá nič spoločné so zlou hygienou

Ľudia si niekedy mylne myslia, že potenie podpazušia je spojené so zlou hygienou. Problém tak riešia tým, že sa niekoľkokrát denne sprchujú a prezliekajú. Na obmedzenie zápachu používajú silné mydlá, voňavky aj bežné deodoranty, ale dlhodobo nič také nepomáha.

V každom prípade je dobré nosiť priedušné, bavlnené oblečenie a vyhnúť sa umelým materiálom. Dezodoranty a antiperspiranty môžu tiež pomôcť, ale musí ísť o kvalitné špecializované výrobky, ako je napríklad Jenvox.

Kvalitné antiperspiranty dokážu proti poteniu účinne bojovať

Antiperspiranty predstavujú prvú líniu v rámci boja proti nadmernému poteniu. Sú neinvazívne, môžu sa aplikovať priamo na kožu a to pravidelne. Na rozdiel od dezodorantov, ktoré iba potláčajú zápach z potenia a bojujú proti vzniknutým baktériám, sú antiperspiranty schopné potenie potlačiť bezpečným zúžením potných žliaz.

Je však dôležité vedieť, ako antiperspiranty používať. Ľudia sú zvyčajne zvyknutí ich nanášať ráno, než idú do práce alebo počas dňa. Ideálne je ale aplikovať antiperspirant pred spaním.

Pri aplikácii môže niekedy dôjsť k podráždeniu pokožky v podpazuší. To je však spôsobené tým, že nie je podpazušie dostatočne vysušené. Vždy preto aplikujte prípravok na úplne suchú pokožku.

Potenie rozhodne netreba podceňovať, ale zároveň to nie je dôvod na to, aby ste akokoľvek obmedzovali bežné aktivity. Poraďte sa s doktorom, používajte kvalitné prípravky a užívajte si normálny život bez strachu z toho, že sa budete potiť v neočakávaných situáciách.

Autor: Jan Vodička, 24.9.2018

Kam ďalej?

Pozrite sa na naše Prípravky a pomôcky vyvinuté špeciálne proti nadmernému poteniu a zvláště řadu Jenvox