Nadmerné potenie a ako sa s ním vysporiadať

Nadmerné potenie rúk
K dispozícii máme prípravky proti všetkým typom poteniu, ako je napríklad aj potenie rúk

Hyperhidróza, tiež známa ako polyhidróza, je stav charakterizovaný nadmerným potením. Aj keď sa nejedná o život ohrozujúcu záležitosť, je to veľmi nepríjemné. Ľudia, ktorí nadmerným potením trpia, často mávajú psychické problémy a stránia sa kvôli tomu spoločnosti. Ako hyperhidróza vzniká, ako sa prejavuje a ako proti poteniu bojovať?

Nechcete ďalej čítať? Rovno mrknite na naše prípravky proti poteniu vhodné na použitie kdekoľvek na tele.

Potenie je prirodzené, ale vo väčšej miere sa môže jednať o problém

Človek sa nepotí len tak pre nič za nič. Pot slúži ako prostriedok tela pre jeho termoreguláciu a zbavuje sa tepla v prípade, že sa telo začne prehrievať. Akonáhle sa ale pot začne objavovať aj v situáciách, kedy je telo v pokoji a okolitá teplota sa nijako nemení, je to znak toho, že by mohlo byť niečo zle. Je nutné poznamenať, že pot neslúži pre vylučovanie toxínov, ako je často nesprávne uvádzané.

Niekedy sú príčiny vrodené, inokedy sa môže jednať o následok zlej životosprávy alebo choroby.

Nadmerné potenie môže byť rôzneho druhu

Potenie na chrbte
Aj takto môže vyzerať potenie na chrbte...

Hyperhidróza sa najčastejšie objavuje na rukách, nohách, v podpazuší a v slabinách, kde je najväčšia koncentrácia potných žliaz. Môže sa však prejavovať tiež na tvári, chrbte či hrudi alebo kdekoľvek inde. Či tak alebo tak, vždy sa jedná o veľmi nepríjemnú záležitosť, ktorá dokáže človeku skomplikovať život.

Aj preto ľudia hľadajú rôzne možnosti, ako proti nadmernému poteniu bojovať. Dôležité je však vedieť, ako a prečo sa tento problém vôbec objavil.

Najčastejšie sa nadmerné potenie objavuje v puberte, kedy v ľudskom tele "šalejú" hormóny. Potenie sa však môže objaviť aj v neskoršom veku a príčiny môžu byť rôzne.

Rozlišujú sa dva druhy nadmerného potenia, a to primárne a sekundárne.

Primárna hyperhidróza:
Primárne idiopatická hyperhidróza je diagnostikovaná vtedy, ak sa neobjaví žiadna zjavná príčina. Vo väčšine prípadov sa jedná o vrodené dispozície a ľudia ňou trpia zvyčajne už od narodenia alebo od puberty.

Nadmerné potenie sa najčastejšie objavuje na dlaniach, na chodidlách a tiež v podpazuší. Spúšťačom bývajú výraznejšie emocionálne stavy, ale potenie sa môže objaviť aj v kľudovom stave.

Sekundárna hyperhidróza:
V tomto prípade sa môže potenie objaviť kvôli zlému zdravotnému stavu spôsobenému napríklad obezitou, dnou, menopauzou, cukrovkou, ochorením štítnej žľazy, nádorovými ochoreniami, nedostatkom vitamínu D, abstinenčnými príznakmi, úzkosťou, stresom a pod.

Niekedy môžu byť príznaky hyperhidrózy tak závažné, že nastávajú veľmi nekomfortné situácie spôsobujúce nepohodlie a úzkosť. Môže to dokonca dôjsť do štádia, že tým bude ovplyvnená voľba povolania, voľnočasové aktivity aj osobné vzťahy.

V takýchto prípadoch je potrebné využívať všetky dostupné prostriedky na to, aby sa potenie zmiernilo alebo zastavilo. K tomu môžu dopomôcť aj tie najzákladnejšie pomôcky – antiperspiranty a deodoranty.

Najčastejšie príznaky hyperhidrózy

Nadmerné potenie sa môže objaviť aj počas úplne normálnych denných aktivít, bez jasného dôvodu a celkom nečakane. To má veľký vplyv na spoločenský život a psychiku človeka.

Medzi najčastejšie príznaky nadmerného potenia patria:

  • Mokré dlane a chodidlá
  • Prepotené oblečenie
  • Orosené čelo
  • Dráždivé a bolestivé kožné problémy

Hyperhidróza môže mať buď generalizovanú alebo lokalizovanú formu. Pri generalizovanej forme, ktorá je menej častá, dochádza k poteniu celého tela.

Častejšia je však lokalizovaná forma, pri ktorej sa nadmerné potenie objavuje len na niektorých častiach.

Ako proti nadmernému poteniu bojovať?

Nadmerné potenie bez problémov
S našimi prípravkami sa už nemusíte strachovať

Ak sa tento problém objaví znenazdajky v neskoršom veku, môže sa jednať o významný varovný signál. Vždy je preto dôležité navštíviť lekára a pokúsiť sa nájsť príčinu.

Liečba hyperhidrózy prebieha rozlične, väčšinou je odporúčaná zmena životosprávy.

Nie vždy možno ale potenie vyliečiť, a tak sú na rade prostriedky, vďaka ktorím je možné potenie aspoň obmedziť tak, aby to človeka neobťažovalo a mohol viesť normálny spoločenský život.

Medzi základné opatrenia patrí:

  • Vzdušné oblečenie pohlcujúce pot, bavlnené spodné prádlo
  • Vyvarovanie sa umelým materiálom
  • Vyhnúť sa ostrým jedlám, alkoholu a kofeínu
  • Pravidelné cvičenie, vďaka ktorému môžete znížiť telesnú hmotnosť a navyknúť telo na fyzickú záťaž, pri ktorej k poteniu dochádza
  • Zdravá životospráva

Antiperspiranty a deodoranty

Tieto prípravky proti poteniu môžu v každodenných situáciách naozaj pomôcť a sú základným a prvotným spôsobom, ako potenie obmedziť.

Deodoranty sú určené predovšetkým na to, aby pomáhali zakryť nepríjemný zápach, ktorý pri potení vzniká.

Antiperspiranty oproti tomu dokážu regulovať a obmedziť vznik potu a je preto potrebné ich používať pravidelne, aby boli potné žľazy vďaka antiperspirantu zúžené a došlo tak k obmedzeniu potenia v mieste, kde bol antiperspirant aplikovaný. Zápach môže byť tvorený baktériami obsiahnutými v pote, voči ktorým antiperspirant vďaka svojmu zloženiu bojuje. Všetky dostupné antiperspiranty na trhu, či už tie naše, tie v drogérii alebo biodeodoranty, fungujú na rovnakom princípe.

Komplikácie, ktoré môžu kvôli nadmernému poteniu vzniknúť

Komplikácie potenie
V drvivej väčšine prípadov sú následky sociálneho a psychologického charakteru či materiálneho poškodenia oblečenia. Môžu sa však aj prejaviť vážnejšie prejavy v podobe vyrážok.

Ak nebude jedinec trpiaci hyperhidrózou používať žiadne prípravky proti poteniu a situáciu nebude riešiť ani iným spôsobom, môže to mať veľmi nepríjemné následky.

Zdravotné komplikácie

Kvôli baktériám vznikajúcim pri potení môže dôjsť k infekcii nechtov, kožným výrastkom spôsobeným ľudským papilomavírusom či k rôznym ďalším bakteriálnym infekciám.

Tie sa môžu objaviť napríklad na hlave v okolí vlasových folikulov alebo medzi prstami. Pri nadmernom potení tiež často vznikajú svrbivé a začervenané kožné vyrážky.

Psychologické komplikácie

Ako už tu bolo povedané, nadmerné potenie môže viesť k značným psychologickým problémom a obmedzenie bežného spoločenského života. Kvôli tomuto nepríjemnému problému môže človeku klesnúť sebavedomie, čo vedie až k vzniku úzkosti, stresu, sociálnej odmeranosti i depresiám.

Je však nutné vedieť, že s príznakmi nadmerného potenia je možné bojovať aj v prípade, že sú vrodené a k tomu možno využiť aj úplne základných a bežne dostupných prostriedkov proti poteniu v podobe antiperspirantov a dezodorantov. Pri správnom a pravidelnom používaní môžu naozaj výrazne pomôcť.

Kam ďalej?

Pozrite sa na naše Prípravky a pomôcky vyvinuté špeciálne proti nadmernému poteniu a zvlášť Jenvox