Nadmerné potenie nôh a zápach nôh

Máte stále vlhké nohy a kvapká z nich pot? Bojíte sa nosiť sandále alebo žabky zo strachu, že z nich vykĺznete? Alebo zanechávate vlhké stopy, keď chodíte naboso? Bojíte sa dať dole topánky kvôli zápachu? Potom zrejme trpíte hyperhidrózou, čiže nadmerným potením nôh. Jedná sa o zdravotný stav postihujúci rôzne časti tela, a práve nohy a chodidlá bývajú miestom, kde sa nadmerné potenie často objavuje. Existujú nejaké dostupné možnosti, ako proti poteniu nôh bojovať?

Nechcete ďalej čítať? Rovno si prezrite naše prípravky proti poteniu a zápachu nôh.

Nadmerné potenie nôh trápi hlavne mužov, ale ani ženy nie sú výnimkou

Tento problém sa vyskytuje častejšie u mužov ako u žien a zvyčajne postihuje skôr mladších jedincov. Najčastejšie sa tento stav prejaví v puberte a často sa k nemu pripája aj nadmerné potenie dlaní. Podľa Medzinárodnej spoločnosti pre hyperhidrózu trpia touto často genetickou poruchou až 3% svetovej populácie.

Môžete mať pocit, že sa príliš nepotíte, ale že trpíte iba zápachom. Zápach pritom vzniká ako produkt rozkladajúcich sa baktérií, ktoré sa hojne množia vo vlhkom prostredí. Akonáhle sa teda zbavíte potenie a vlhkosti, zbavíte sa aj zápachu. Na to sú určené naše špecializované prípravky proti poteniu a zápachu nôh.

Medzi najčastejšie príčiny patrí genetická predispozícia, aj keď odborníci presne nevedia, prečo tomu tak je. Nadmerné potenie sa prejavuje tým, že sa jedinec potí aj vo chvíľach pokoja, kedy nevyvíja žiadnu fyzickú aktivitu, neprežíva stres alebo sa nenachádza v mieste s vyššími teplotami.

Ďalšie aspekty, ktoré môžu mať na nadmerné potenie chodidiel vplyv:

  • Hormonálne zmeny
  • Menopauza
  • Stres
  • Abstinenčné príznaky
  • Zlá strava
  • Cukrovka
  • Obezita
  • Nádorové ochorenia

Ak sa u vás objavia nadmerné potenie náhle a v neskoršom veku, môže sa jednať o náznak nejakého ochorenia. Vždy preto radšej navštívte svojho lekára.

Príznaky hyperhidrózy nôh

Nadmerné potenie nôh čiže plantárna hyperhidróza sa prejavuje neustále vlhkými a studenými nohami, ktoré stále vyzerajú, ako by ste práve vyliezli z vody.

Pokožka je bledá, niekedy sú prítomné aj rôzne infekcie. Konštantná vlhkosť totiž pokožku rozkladá, čo umožňuje baktériám ľahký priechod dovnútra kože.

Veľmi často sa s plantárnou hyperhidrózou spája aj výrazný zápach, ktorý môže spôsobovať veľké spoločenské rozpaky daného jedinca. Vyzuť si v spoločnosti ďalších ľudí topánky potom pre takého človeka znamená veľký stres a úzkosť.

Stres potom môže mať za následok to, že sa pach ešte zhorší, potné žľazy na nohách totiž výrazne reagujú na emocionálny stav daného človeka.

Dobrá hygiena a používanie správnych prostriedkov proti poteniu sú zásadné

Aj keď nadmerné potenie rozhodne nesúvisí s tým, že by daný človek zle dodržiaval hygienu, tak je potrebné, aby na ňu dbal. Chodidlá treba umývať antibakteriálnym mydlom, aby nevznikali infekcie.

Tie sa držia hlavne v záhyboch, teda medzi prstami. Umyté nohy treba vždy dôkladne osušiť a potom aplikovať vhodné prostriedky proti poteniu, ideálne kvalitné antiperspiranty.

Antiperspiranty sú vyvinuté tak, aby bránili potným kanálikom v tvorbe potu tým, že bezpečne zúžia ústie potných žliaz tak, aby sa človek v mieste aplikácie menej potil. V každom prípade je potrebné vedieť, ako antiperspirant správne používať, aby bol výsledok znateľný.

Pred použitím antiperspirantu je vždy potrebné mať dokonale čisté, a hlavne vysušené nohy. Až potom je možné antiperspirant použiť. Mal by sa nanášať pravidelne, a predovšetkým pred spaním, nie cez deň!

Odporúčajú sa tiež ponožky z prírodných vlákien, ktoré odvádzajú vlhkosť. Ľudia si mylne myslia že sú vhodné aj ponožky z bavlny, ktoré vlhkosť absorbujú. Lenže v takom prípade ju neodstraňujú z kože a často vedú k tvorbe pľuzgierov. Absorpčným materiálom je tak lepšie sa vyhnúť.

Ideálne je tiež často meniť obuv, aby sa v nej baktérie príliš nemnožili a aby topánky po každom nosení stihli riadne uschnúť.

Aké problémy môže nadmerné potenie nôh a chodidiel spôsobiť?

Ako už bolo povedané, vlhké chodidlá sa môžu stať miestom pre vznik infekcií či pľuzgierov. Nie je však infekcia ako infekcia a niektoré z nich môžu byť naozaj vážne. Ak sa baktérie miešajú s vlhkosťou príliš dlho, môže vzniknúť plesňová infekcia, ktorá sa rýchlo šíri.

Baktérie sa môžu do kože dostať napríklad vo verejných sprchách a v podobných miestach a ak trpíte nadmerným potením, budete na tieto typy infekcií náchylnejší. K prevencii tak patrí aj nosenie obuvi v takýchto miestach.

Ďalším problémom môžu byť bradavice, ktoré sa musia často odstrániť aj chirurgicky. Potenie tiež spôsobuje svrbenie a je tak treba nohy často umývať, používať antiperspirant a udržiavať chodidlá v suchu.

Ak vás plantárna hyperhidróza trápi, potom vedzte, že sa dá proti poteniu bojovať úplne dostupnými prostriedkami ako sú naše antiperspiranty Jenvox, bez toho by to nejako zvlášť ovplyvňovalo váš život. Nájdite ten správny a nenechajte sa vyviesť z rovnováhy!