Nadmerné potenie tváre a čela

Nesadnete k jedálenskému stolu bez toho, aby ste mali po ruke obrúsok na utieranie? Stojí pot za vašimi neúspechy v práci? Bráni vám neustále orosené čelo v tom, aby ste spoločensky prosperovali? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali áno, potom zrejme trpíte kraniofaciálnou hyperhidrózou, teda nadmerným potením čela a tváre. Aké komplikácie môžu kvôli tomuto problému nastať a ako proti poteniu tváre postupovať?

Nechcete ďalej čítať? Rovno mrknite na naše prípravky proti poteniu tváre, čela a líce.

Nadmernú sekréciu potných žliaz možno ľahko riešiť

Potenie tváre je pomerne rozšíreným problémom, ktorý môže byť ešte viac stresujúce ako ostatné typy nadmerného potenia. Pot na tvári i začervenaná pokožka sú vidieť na prvý pohľad a prakticky nejdú skryť.

Prvým krokom pre každého, kto trpí akýmkoľvek typom nadmerného potenia, by mala byť schôdzka s lekárom. Kompletná lekárska kontrola môže vylúčiť, že je potenie spôsobené nejakým doposiaľ nezisteným ochorením, reakciou na užívané lieky alebo podobnými problémami.

V takom prípade sa jedná o takzvanú sekundárnu hyperhidrózu, ktorá môže byť spôsobená nasledujúcimi problémami:

 • Hormonálnymi zmenami
 • Menopauzou
 • Stresom
 • Abstinenčnými príznakmi
 • Zlou stravou
 • Cukrovkou
 • Obezitou
 • Nádorovými ochoreniami
 • Zlú funkciou štítnej žľazy

Vo väčšine prípadov sa však jedná o tzv. primárnu formu hyperhidrózy, ktorá býva dedičná a prejavuje sa prvýkrát obvykle v období puberty. Jedná sa o fyziologický stav, ktorý sa môže prejaviť aj v kľudovom stave a na rozdiel od bežného potenie oveľa vehementnejšie.

Na oba typy fungujú naše špecializované prípravky proti poteniu tváre, čela a líce.

Citlivá pleť môže na pot reagovať veľmi negatívne

Potenie čela a tváre dokáže človeku veľmi znepríjemniť život. Neustále kvapky potu stekajúce z čela nie sú pocitovo príjemné ako samotnému jedincovi, tak jeho okolia. Nadmerné potenie tváre má aj tú nevýhodu, že môže byť spojené s veľmi nepríjemnými komplikáciami.

Tu sú niektoré z nich:

 • Kožné infekcie – Ľudia trpiaci nadmerným potením tváre a čela sú náchylnejšie na infekcie kože. Vlhká pokožka môže podporovať rast baktérií, ktoré sú obzvlášť rozšírené v okolí vlasových folikulov.
 • Pálenie očí – Jeden z veľmi nepríjemných príznakov nadmerného potenia. Neustále stekajúci pot sa môže dostať do očí a spôsobiť ich pálenie. Samotné otieranie oroseného čela mnohokrát nepomôže a pot sa rovnako do očí dostane. V prípade, že sa musíte pri práci pozerať do počítača, riadiť auto alebo vykonávať podobné aktivity, sa môže jednať o závažný problém.
 • Pupienky a akné – Tvárová pokožka je veľmi citlivá a tak nie je divu, že môže na nadmerné potenie reagovať po svojom. Pot sám o sebe pupienky či akné nespôsobuje, ale v kombinácii s upchávaním mazových žliaz môže tento problém nastať.
 • Potničky – Potničky sú pomerne častým javom u bábätiek, ale môžu sa vyskytnúť aj u dospelých v prípade nadmernej činnosti potných žliaz. Jedná sa o drobnú vyrážku, ktorá vzniká zablokovaním pleťových pórov. Kvapky potu sa v póroch zachytí, nemôžu sa dostať na povrch pokožky, a tak vznikne zápal. Medzi obvyklé príznaky patrí červená koža i svrbenie.

Sociálne a emocionálne problémy spôsobené nadmerným potením tváre

Zdravotné problémy sú síce veľmi nepríjemné a obťažujúce, ale emocionálne úpadok môže byť tou najhoršou komplikácií zo všetkých.

Ak kraniofaciálnou hyperhidrózou trpíte, určite viete, o čom je tu reč. Neustály strach z toho, že sa kvôli zpocenému čelu znemožníte vás sprevádza na každom kroku.

Rozpaky počas sociálnych interakcií, neustále otieranie čela, strach zo stresových situácií aj stránenie sa spoločnosti - to všetko môže tento fyziologický stav zapríčiniť.

Všetky tieto obavy môžu viesť až ku generalizovanej úzkostnej poruche (GAD), kvôli ktorej človek stráca sebavedomie, záujem o činnosti, ktoré má rád a trpia pocitom beznádeje.

Proti takýmto stavom je však potrebné bojovať, pretože ľudí s týmto problémom existuje naozaj veľa a nie je to nič, čo by malo človeka v jeho bežnom živote obmedzovať. Stačí nájsť ten správny prístup, liečbu alebo prípravky, ktoré pomôžu nadmerné potenie obmedziť.

Pomáhajú voľne dostupné prípravky proti poteniu

Nie je dôvod kvôli tejto poruche trpieť. Niekedy stačí aj maličkosť, ktorá môže v boji proti poteniu výrazne pomôcť.

Takúto pomocou sú naše špeciálne antiperspiranty Jenvox, ktoré dokážu sekréciu potných žliaz obmedziť a zároveň zakryť nepríjemný zápach, ktorý sa s potením môže objaviť. Tieto prípravky sú priamo vyvinuté proti poteniu všetkých častí tela, nie sú parfumované a sú určené pre ženy a mužov bez rozdielu.

Antiperspiranty bezpečne zužujú potné kanáliky a potenie tým spoľahlivo obmedzí. Stačí ich pravidelne nanášať pred spaním na čistú a dokonale suchú pokožku a celkovo dodržiavať pravidelnú hygienu, aby bola pleť čistá, priedušná a aby sa tak zabránilo vzniku infekcií a ďalších kožných problémov.