Nadmerné potenie rúk a dlaní

Ruky bývajú jedným z najčastejších miest, kde sa prejavuje nadmerné potenie. Abnormálne potenie dlaní sa nazýva palmárno hyperhidrózou a je to stav, ktorý sa prejavuje v každodennom živote človeka za akýchkoľvek situácií. Jedná sa o veľmi nepríjemnú záležitosť, pretože mokré dlane sťažujú všemožné manuálnej činnosti a rozhodne nie sú prínosom ani v rámci spoločenských situácií. Ako sa dá proti poteniu rúk a dlaní bojovať?

Nechcete ďalej čítať? Rovno mrknite na naše prípravky proti poteniu rúk a dlaní.

Bežné denné aktivity môžu byť kvôli nadmernému poteniu rúk ohrozené

Palmárna hyperhidróza môže spôsobovať naozaj veľké problémy pri rade aktivít. Ide napríklad o písanie na počítači, hranie na hudobné nástroje, branie za kľučku, riadenie a ďalšie podobné aktivít, pri ktorých sú klzké ruky prekážkou.

Ľudia trpiaci týmto problémom sa vyhýbajú fyzickému kontaktu a mnohokrát sa stráni spoločnosti. Kvôli nadmernému poteniu dlaní môžu trpieť úzkosťami aj strachom z bežných sociálnych situácií.

U približne 50% pacientov je nadmerné potenie dlaní a rúk spôsobené geneticky, problém sa obvykle začne objavovať v období puberty, čo môže mať veľmi negatívny dôsledok na neskorší psychický vývoj jedinca.

V ostatných prípadoch sa môže palmárno hyperhidróza objaviť na základe zlého zdravotného stavu, psychických problémov alebo aj po fyzickom zranení.

Úroveň nadmerného potenia môže byť rôzna. Na jednej strane spektra sú ľudia, ktorí majú skôr vlhké dlane a nespôsobuje im to nijako vážne funkčné ani sociálne problémy, avšak na druhej strane môže byť situácia o dosť horšie. V takom prípade jedinci trpiaci týmto problémom uvádzajú, že je úroveň vlhkosťou dlaňou a rúk natoľko vysoká, že dochádza ku kvapkaniu potu.

V takom prípade už môžu byť bežné denné aktivity výrazne ohrozené.

Aké sú príznaky palmárno hyperhidrózy a kde presne sa prejavuje?

Pre tento typ hyperhidrózy je typické, že sa ruky potia hlavne v oblasti dlaní - teda konkrétne od zápästia po prsty. Pokiaľ by bolo potenie spôsobené nejakou chorobou, ako napríklad cukrovkou, zlou funkciou štítnej žľazy, rakovinou a ďalšími chorobami, potom by sa potenie prejavilo aj inde.

Pot sa objavuje aj v situáciách, kedy k tomu nie je dôvod. To znamená, že človek napríklad nevykonáva náročnejšie fyzickú aktivitu, nie je v prostredí so zvýšenou teplotou alebo nepociťuje stres či úzkosť. Tá však môže potenie tiež vyvolať.

Čím proti poteniu dlaní bojovať?

Existujú rôzne spôsoby liečby, ktoré bojujú proti poteniu dlaní, ale pri genetickej forme sa ho takmer nemožno zbaviť úplne, iba za pomoci operácie odstránením potných žliaz, ktorá sa ale v oblasti rúk takmer nepoužíva.

Sú však dostupné prostriedky, ktoré môžu potenie výrazne zmierniť a potlačiť. Ideálne, najdostupnejšie, najbezpečnejšie a zďaleka najlacnejší voľbou pre každého, kto týmto problémom trpia, sú naše špecializované neparfumované antiperspiranty proti poteniu rúk a dlaní.

Ako môžu antiperspiranty proti poteniu dlaní pomôcť?

  • Antiperspiranty obsahujú látky, ktoré dokážu redukovať množstvo potu zúžením potných žliaz
  • Vďaka aktívnym látkam dokážu pokožku vysušiť a zároveň ju aj ochladiť
  • Môžu tiež bojovať proti baktériám spôsobujúcim nepríjemný zápach
  • Pri aplikácii antiperspirantu platia určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať, aby bol účinok čo najlepší. Tu sú tie hlavné:
    • Antiperspirant aplikujte ideálne na noc pred spaním
    • Vždy si dokonale umyte a vysušte dlane a ruky, antiperspirant musí prísť na dokonale suchú pokožku
    • Ošetrené ruky ničím nezakrývajte, mohlo by potom dôjsť k podráždeniu kože

Deodoranty nie sú vhodné pretože neobsahujú dostatok účinných látok k dostatočnému obmedzenie potenia, ale hlavne prekrývajú následný zápach. Ten však v oblasti rúk a dlaní nie je výrazný, pretože ruky neobsahujú tzv. ekrinní potné žliazky.

Negatívne účinky palmárnej hyperhidrózy

Nadmerné potenie dlaní môže mať za následok rôzne kožné problémy, ktoré rozhodne nie sú ničím príjemným a môžu ešte prehĺbiť narušený psychický stav daného jedinca.

Potenie môže spôsobiť svrbenie zapríčinené infekciou a plesňami z neustále vlhké kože. Zvyčajne sa prejavuje v záhyboch, v tomto prípade medzi prstami.

Kvôli rozpadu pokožky následkom nadmernej vlhkosti sa môžu do kože dostať ľahšie aj baktérie a vírusy, ktoré môžu spôsobiť rast bradavíc.

Vždy je tak potrebné dodržiavať pravidelnú hygienu, udržiavať ruky suché a čisté a používať už spomínané prípravky ako je Jenvox. Nenechajte nadbytočný pot ovplyvniť váš spoločenský život!