Nadmerné nočné potenie

Nadmerné potenie je vždy nepríjemné, hlavne ak sa prejavuje bez zjavných príčin a nekontrolovateľne. Toto sa nazýva hyperhidróza a zvyčajne sa jedná o vrodenú dispozíciu. Hyperhidróza najčastejšie postihuje oblasť rúk, nôh, čela alebo chrbta a dá sa s ňou bojovať aj kvalitnými antiperspiračnými prostriedky. Ak však trpíte nadmerným potením hlavne v noci, môže to poukazovať na nejaký problém v tele, ktorý treba riešiť. Aké môžu byť príčiny nočného potenia a ako sa potenie prejavuje?

Nechcete ďalej čítať? Rovno si prezrite naše prípravky proti poteniu vhodné na použitie kdekoľvek na tele.

Pri opakovanom nočnom potení je lepšie vyhľadať lekára

Nočné potenie predstavuje opakované epizódy extrémneho množstva potu, ktorý môže premočiť vaše pyžamo alebo posteľnú bielizeň. Niekedy sa to môže stať napríklad po tom, čo ste sa veľa najedli, v izbe je horúco alebo máte príliš teplé prikrývky.

Nočné potenie sa tiež spája s horúčkou, bolesťou, kašľom, hnačkou a ďalšími problémami, ktoré sa môžu občas prejaviť.

V takom prípade nemusíte mať strach, že by vaše potenie malo nejaké závažnejšie príčiny. Pokiaľ však možno tieto podmienky vylúčiť a vy sa často prebúdzate v mokrej posteli aj bez zjavných dôvodov, mali by ste zapátrať po príčine.

Existuje mnoho rôznych príčin nočného potenia. Než aby ste sa ju však snažili diagnostikovať sami, lepšie je navštíviť praktického lekára. Ten vykoná podrobnú lekársku anamnézu, vďaka ktorej môže byť dôvod nočného potenia odhalený. Niekedy sa jedná o prirodzené zmeny v tele inokedy sa môže jednať o závažnú chorobu.

Medzi najbežnejšie príčiny patria nasledujúce:

Menopauza

U žien vyššieho veku býva nočné potenie najčastejšie spojené s menopauzou, ktorá sa prejavuje výraznými hormonálnymi zmenami v tele. Potenie a návaly horúčavy patria k tým najčastejším prejavom, v tomto prípade však časom zase odznie.

Idiopatická hyperhidróza

Ako už bolo spomenuté v úvode článku, nadmerné potenie môže byť príznakom tzv. hyperhidrózy, pri ktorej telo chronicky produkuje príliš veľa potu bez zjavných a medicínsky identifikovateľných príčin. Proti poteniu možno v takomto prípade bojovať napríklad kvalitnými antiperspirantmi. Tie by sa mali aplikovať práve na večer pred spaním.

Infekcia

Nočné potenie môže upozorniť aj na závažnú infekciu prítomnú v tele. Najčastejšie sa môže jednať o zápal kostí, zápal srdcových chlopní, rôzne abscesy, tuberkulózu aj HIV.

Rakovina

Nadmerné potenie môžu vyvolať aj niektoré typy rakoviny. Najčastejšie sa jedná o rakovinu lymfatických uzlín. V prípade nediagnostikovanej rakoviny sa môžu títo jedinci stretnúť aj s ďalšími príznakmi, ako je nevysvetliteľná strata hmotnosti alebo horúčka.

Lieky

Užívanie niektorých typov liekov môže tiež viesť k nadmernému nočnému poteniu. Najčastejšie za to môžu antidepresíva, kedy potením v takýchto prípadoch trpí 8 až 22% ľudí. Podobné je to aj s ďalšími liekmi používanými na psychické a psychiatrické problémy.

Hypoglykémia

Nízka hladina cukru v krvi je ďalšou príčinou tohto nepríjemného problému. Ľudia, ktorí užívajú inzulín, môžu hypoglykémiou trpieť práve v noci s tým, že telo na tento stav reaguje nadmernou produkciou potu.

Hormonálna porucha

Potenie je typické pre niekoľko druhov hormonálnych porúch, ku ktorým patrí napríklad vznik feochromocytómu (nádor produkujúci katecholamíny vyvolávajúce hypertenziu), karcinoidový syndróm alebo hypertyreóza (zvýšená činnosť štítnej žľazy).

Úzkostné poruchy

Za fyzické ťažkosti môže často aj zlý psychický stav človeka. Potenie tak môžu spôsobiť aj úzkostné stavy, ktoré sa tiež prejavujú únavou, svalovým napätím, rýchlym srdcovým tepom, ťažkosťami s dýchaním, žalúdočnými problémami a podobne.

Spánková apnoe

Spánková apnoe je poruchou spánku, ktorá spôsobuje, že človek prakticky prestane dýchať. To ho prebudí a takýto stav sa potom môže opakovať aj niekoľkokrát za noc. K príznakom spánkového apnoe ďalej patrí chrápanie, nadmerná únava počas dňa, bolesti hlavy po ránu aj nadmerné nočné potenie. Podobne ako ďalšie príčiny nadmerného potenia vyžaduje aj táto okamžitú liečbu. Spánkovú apnoe vám diagnostikujú v spánkovom centre.

Za nočným potením môžu stať aj faktory súvisiace s vaším životným štýlom. Môže to byť napríklad:

  • Cvičenie pred spaním
  • Pitie horúcich nápojov pred spaním
  • Pitie alkoholu
  • Korenené potraviny
  • Príliš vysoká teplota v miestnosti

Najskôr preto skúste vylúčiť tieto príčiny, ktorým sa môžete vyhnúť.

Negatívne následky nadmerného potenia

Nočné potenie nie je rozhodne ničím príjemným. Môže sebou niesť aj ďalšie zdravotné ťažkosti a negatívne ovplyvniť bežný život.

Kým sa v noci veľa potíte, studený pot i mokré posteľná bielizeň vás môžu v noci budiť. To rozhodne neprispieva ku kvalitnému spánku a ľudia trpiaci týmto problémom potom môžu pociťovať častú únavu, bolesti hlavy a ďalšie podobné problémy zapríčinené prerušovaným spánkom.

Keď opomenieme kvalitu spánku ako takú, nočné potenie so sebou môže prinášať aj rôzne kožné problémy, infekcie alebo aj nachladnutie. Akonáhle sa totiž spotíte, pot vychladne a studené mokré prostredie môže neblaho pôsobiť na vašu imunitu.

Neustále mokrá pokožka môže tiež poskytnúť ideálne miesto k množeniu baktérií a vznikajú tak rôzne infekcie, ekzémy a svrbivé vyrážky. Najčastejšie sa tieto problémy objavujú v záhyboch tela, napríklad v podpazuší alebo medzi prstami na rukách aj na nohách.

Ako možno nadmerné nočné potenie liečiť?

Spôsob liečby nočného potenia závisí predovšetkým na jeho príčine. Potenie spôsobené životným štýlom, krátkodobými chorobami alebo ďalšími podobnými spúšťačmi by malo zase samo vymiznúť a nie je tak nutné navštevovať lekára.

Menopauza

Ak trpí nočným potením žena počas menopauzy, môže lekára požiadať o hormonálnu terapiu. Tá sa však predpisuje až v krajných prípadoch.

Neobjavená zdravotná príčina

Ak neviete o žiadnej zjavnej príčine, lekárska prehliadka je nevyhnutná. Ideálne je začať odberom krvi, ktorý môže upozorniť na nejakú nerovnováhu v tele. Na základe komplexnej prehliadky potom lekár určí hlavnú príčinu a podľa toho nasadí liečbu.

Idiopatická hyperhidróza

Ako už bolo povedané, idiopatická hyperhidróza je stav, pri ňom sa telo samovoľne potí bez toho, aby boli zjavné nejaké spúšťače. Väčšinou sa jedná o vrodený stav, ktorý nie je jednoduché plne vyliečiť, jeho prejavy sa však dajú minimalizovať.

Jedinec, ktorý trpí hyperhidrózou, sa najskôr bude potiť nielen v noci, ale aj cez deň. Existujú rôzne druhy tohto vrodeného ochorenia, a to vzhľadom k miestu, kde k poteniu dochádza (hyperhidróza dlaní, hyperhidróza chrbta a pod.).

Ako teda potenie minimalizovať?

Deodoranty:

Dezodoranty nedokážu poteniu zamedziť, ale sú určené na to, aby pohltili vzniknutý pach.

Antiperspiranty:

Antiperspiranty vďaka svojmu zloženiu dokážu poteniu zamedziť tým, že zúžia potné kanáliky. Musia však byť používané správne, aby bol ich efekt čo najväčší. Antiperspirant je potrebné aplikovať na umytú a dokonale suchú pokožku, a to ideálne pred spaním. Antiperspirant vám potom pomôže nielen proti nočnému poteniu, ale aj cez deň. Našim najpredávanejším prípravkom je Jenvox.