Nadmerné potenie chrbta a hrude

Nechce sa vám čítať? Prejdite rovno na riešení a mrknite na prípravky proti poteniu chrbta a hrude.

Potíte sa na veľkej časti vášho tela, obzvlášť na chrbte a hrudi? Zvádzate neustály boj s propoceným oblečením a ste kvôli tomu v rozpakoch? Nebojte sa, nie ste v tom sami. Nadmerným potením čiže hyperhidrózou trpí mnoho ľudí po celom svete, ktorí sa snažia nájsť tú správnu cestu, ako sa s problémom vysporiadať a proti poteniu bojovať. Nie je to však tak ťažké, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Nadmerné potenie môže byť vrodené

V prvom rade je potrebné zistiť, čo nadmerné potenie chrbta a hrude spôsobuje. Trápite sa s nadmerným potením už takmer od malička, alebo sa u vás objavilo až v neskoršom veku? V prvom prípade sa jedná o tzv. Primárnej čiže vrodenú hyperhidrózu, v druhom prípade je to hyperhidróza sekundárne, ktorá býva znakom nejakého ochorenia, neznášanlivosti používaných liekov alebo následkom veľkého stresu.

Na rozdiel od sekundárnej hyperhidrózy sa tá primárna stáva dlhodobým ochorením, ktoré sa zvyčajne začne prejavovať ešte pred 25. rokom veku. Primárne hyperhidróza môže postihnúť jednu alebo viac oblastí tela, najčastejšie potom dlane, chodidlá, tvár, podpazuší a potom tiež chrbát a hrudník.

V prípade chrbta a hrudníka sa jedná o naozaj veľkú plochu, ktorá sa potí aj bez zjavnej príčiny. Človek trpiaci týmto problémom sa môže spotiť aj v stave, kedy nevykonáva žiadnu fyzicky náročnú aktivitu, nie je v horúcom prostredí alebo nie je vystavený stresu.

Ľudia trpiaci nadmerným potením chrbta a hrude sú ďaleko viac vystavení prechladnutia

Ľudia si často myslia, že sa dá potenie chrbta a hrudníka zamaskovať bežným oblečením. Lenže tak to bohužiaľ nefunguje. Keďže sa jedná o veľké plochy, oblečenie môže pot nasiaknuť natoľko, že daný jedinec vyzerá, ako by zrovna ubehol namáhavý maratón.

Veľké škvrny od potu nemožno prehliadnuť a s potom sa navyše spája aj nepríjemný zápach. Veľkým problémom je v tomto prípade aj zvýšené riziko prechladnutia.Osoby trpiace nadmerným potením chrbta a hrudníka, ktoré sa často presúvajú z teplých interiérov do vonkajšieho chladu vnímajú zmenu teplôt ďaleko intenzívnejšie ako zdraví ľudia. Kvôli tomu u nich panuje oveľa väčšie riziko prechladnutia.

Proti nadmernému poteniu sa dá bojovať rôznymi spôsobmi:

V prípade, že vás trápi potenie chrbta a hrudníka, je určite potrebná vhodná voľba oblečenia. Ideálne sú tenšie a priedušné odevy, skôr tmavšie. Mali by umožňovať odparovanie potu, aby sa vlhko a teplo nehromadilo okolo pokožky.

Pomáha tiež zníženie príjmu kofeínu a podobných stimulantov, ktoré sú obsiahnuté v káve, cole, čaji, energetických nápojoch a dokonca aj v čokoláde. Ak ste fajčiari, mali by ste obmedziť príjem nikotínu.

Komplikácie, ktoré môžu kvôli nadmernému poteniu nastať

Už tu bolo povedané, že nadmerné potenie takto veľké plochy tela môže mať za následok väčšiu náchylnosť k prechladnutiu. Vedľa toho ale môže pot spôsobiť aj nepríjemné kožné problémy kvôli infekciám, ktoré sa do vlhkej pokožky ľahšie dostanú.

Rôzne vyrážky, pupienky aj svrbenie sú veľmi nepríjemné a spolu s neustále mokrým telom a oblečením môžem vážne ohrozovať každodenné aktivity.

Mokré oblečenie i zápach môžu podkopať ľuďom sebavedomie a narušiť bežné sociálne vzťahy. Následný stres a depresie potom môžu problém s potením ešte zhoršiť, a preto je treba využiť každú príležitosť, ktorá by mohla byť proti poteniu účinná.

Antiperspiranty majú zmysel

Pomôcť si môžete aj bežne dostupnými prostriedkami, ktoré dokážu s potením bojovať.

Takými prostriedky sú antiperspiranty, ktoré zabraňujú tvorbe potu, udržujú pokožku suchú a taktiež zabraňujú tvorbe baktérií, ktoré majú za následok typický zápach..

Je však dôležité vedieť, ako antiperspirant správne používať. Vždy je vhodné siahnuť po kvalitnejším prípravku. Antiperspirant sa aplikuje na čistú a dokonale vysušenú pokožku, v inom prípade nebude jeho účinok taký.

Ľudia si tiež myslia, že by ho mali aplikovať cez deň vo chvíli, keď už sa potí. Tak tomu ale nie je, prípravok by mal byť nanesený pravidelne pred spaním, aby sa potom pot neobjavoval cez deň.

V žiadnom prípade nie je dobré nad problémom privierať oči a obmedzovať tak bežný život. Poraďte sa so svojím lekárom a využite dostupných prostriedkov ako Jenvox, ktoré vám pomôžu nadmerné potenie riešiť.