Nadmerné potenie celého tela

Položili ste si niekedy otázku, prečo sa neustále toľko potíte, aj keď k tomu nie je dôvod? Nebojte, nie ste sami. Nadmerným potením trpia milióny ľudí po celom svete. Vždy je však potrebné zapátrať po príčine. Potenie celého tela môže byť spôsobené rôznymi dôvodmi. Aké to sú a možno proti poteniu nejako bojovať?

Nechcete ďalej čítať? Rovno si prezrite naše prípravky proti poteniu vhodné na použitie kdekoľvek na tele.

Nadmerné potenie celého tela
Zbavte sa potenia kdekoľvek po tele s našimi špecializovanými antiperspirantmi.

Prečo sa potíme?

Možno ste si mysleli, že pot je len spontánnou reakciou na teplo spôsobené okolitým prostredím alebo fyzickou námahou. Pot má však za úlohu telo ochladiť a neslúži k vylučovaniu toxínov a odpadových látok, k tomu telo využíva vylučovacieho ústrojenstva. Je tiež nositeľom feromónov.

Pot preniká na povrch pokožky prostredníctvom potných žliaz, ktoré reagujú nielen na zmeny okolitej teploty či vyššiu fyzickú záťaž, ale aj na stresujúce situácie, trávenie alebo pri rôznych typoch bežných ochorení.

U niektorých jedincov sa však pot objavuje aj bez týchto zjavných príčin, a aj keď je telo úplne v pokoji, potu sa vytvára nadmerné množstvo.

Aké príčiny môže mať nadmerné potenie celého tela?

Táto otázka môže viesť k veľmi odlišným záverom. Potenie celého tela patrí asi k najproblematickejším typom nadmerného potenia, pretože sa pot objavuje vo veľkej miere naozaj všade. To môže viesť k obmedzeniu osobného i pracovného života aj k psychickým a zdravotným problémom.

Pozrime sa teda na menej i viac závažné dôvody, ktoré môžu nadmerné potenie celého tela spôsobovať.

1. Hyperhidróza

Hyperhidróza je zdravotný stav charakterizovaný nadmerným a dosť často aj nepredvídateľným potením. Jedná sa o pot, ktorý telo vôbec nepotrebuje k ochladeniu a jeho sekrécia je 4x až 5x vyššia ako normálne.

Vo väčšine prípadov sa jedná o tzv. idiopatickú alebo primárnu hyperhidrózu, ktorá býva vrodenou záležitosťou. Existuje niekoľko typov a hyperhidróz, ktoré sa delia podľa miesta výskytu nadmerného potenia (ruky, nohy, hruď a pod.).

Ďalším typom je hyperhidróza sekundárna, u ktorej môže byť nájdenia príčina. Často sa jedná o hormonálne zmeny v tele, stres, ale aj vážne ochorenia.

2. Vysoký počet potných žliaz

Aj vyšší počet potných žliaz by mohol byť jedným z dôvodov, prečo sa potíte viac ako ostatní. Žľazy sa delia na ekrinné a apokrinné, pričom každý typ má svoju vlastnú funkciu.

Priemerná osoba má zhruba 2 milióny potných žliaz, ktoré sa nachádzajú na väčšine tela. Najväčšia koncentrácia je na chodidlách, najnižšiu naopak na spodnej časti chrbta. Niektorí ľudia však môžu mať až 5 miliónov potných žliaz.

3. Strava

Vaša strava je veľmi dôležitá a ako sa hovorí, ste to, čo jete. Stravovacie návyky majú vplyv nielen na telesnú hmotnosť a metabolizmus, ale aj na potenie. Určite si vybavíte orosené čelo, ak ste jedli napríklad pokrm z chilly papričiek.

Korenené potraviny však nie sú jediným dôvodom, prečo sa môžete viac potiť. Potenie spôsobuje aj káva, tučné jedlo, energetické a alkoholické nápoje alebo potraviny s vysokým obsahom sodíka.

So zlým stravovaním súvisí aj obezita, ktorá patrí k jedným z najčastejších dôvodov, prečo dochádza k nadmernému poteniu celého tela.

4. Úzkosť a stres

Výstupy pred celou triedou, pracovné pohovory, prvé rande ... Každý z nás už určite niekedy zažil zovretý žalúdok, s ktorým sa objavil aj studený pot. Stresové situácie môžu byť ďalším zo spúšťačov nadmerného potenia.

Niekedy sa jedná o výnimočnú a krátkodobú záležitosť, v prípade úzkostných porúch to však môže byť častejší problém.

5. Tehotenstvo

Príčinou nadmerného potenia celého tela môže byť aj trochu veselšia záležitosť, akou je napríklad tehotenstvo.

Tehotenské hormóny robia s telom divy a okrem nezvyklých chutí alebo kolísaniu nálady sa môže objaviť aj nadmerné potenie. Najviac sa potenie objavuje počas prvého a tretieho trimestra, u niektorých žien potom pretrváva aj po pôrode do doby, než sa hladina hormónov zase upokojí.

6. Menopauza

U žien ešte zostaneme. Návaly tepla a následné potenie je pre menopauzu typické. K náhlym návalom tepla môže dôjsť kedykoľvek počas dňa, potenie sa potom objavuje hlavne v noci. Tieto zmeny sú spôsobené predovšetkým meniacimi sa hladinami estrogénu.

7. Cukrovka

Vyššia sekrécia potných žliaz môže upozorniť aj na závažné choroby v tele. Jednou z nich je diabetes alebo cukrovka. Existujú dva hlavné dôvody, prečo sa pacienti s cukrovkou potí viac. Jedným z nich môže byť nadváha a druhým hladina glukózy v krvi.

Tá môže ovplyvňovať potenie hlavne v prípade, ak je glukózy príliš málo alebo naopak moc.

8. Lieky

Na sekréciu potných žliaz môžu mať vplyv aj niektoré lieky. Často sa jedná o antidepresíva, potenie však môžu vyvolať aj iné typy liekov. Ak sa s takýmto vedľajším príznakom stretnete, určite sa o tom poraďte so svojím lekárom.

9. Onkologické ochorenia

Veľmi závažnou príčinou potenie celého tela môže byť aj nezistené onkologické ochorenie. Potenie najčastejšie spôsobuje napríklad rakovina lymfatických uzlín, nadmerný pot však môže poukázať aj na ďalšie druhy nádorových ochorení.

Medzi ďalšie príčiny môžu patriť tiež hormonálne zmeny v období puberty, rôzne infekcie v tele, hormonálne poruchy a ďalšie.

Ako pri nadmernom potení celého tela postupovať?

Ak nadmerným potením celého tela trpíte, určite navštívte lekára, aby stanovil diagnózu. Ak za zvýšenou sekréciou potných žliaz nestojí žiadna závažná choroba alebo momentálna situácia, pravdepodobne budete trpieť primárnou hyperhidrózou.

Základné kroky k obmedzeniu nadmerného potenia celého tela

  • Udržujte telo čisté.
  • Noste priedušné oblečenie a častejšie sa prezliekajte.
  • Stravujte sa zdravo a vyhnite sa koreneným jedlám, kofeínovým či alkoholickým nápojom a tiež tučným jedlám.
  • Používajte prípravky proti poteniu.

Deodoranty

Kvalitné dezodoranty nedokážu potenie zamedziť, ale sú určené na to, aby pohltili vzniknutý pach, ktorý sa väčšinou spoločne s potením vyskytuje a to hlavne u môžem.

Antiperspiranty

Antiperspiranty vďaka svojmu zloženiu dokážu potenie zamedziť tým, že bezpečne zúži ústie potných kanálikov. Musí však byť užívané správne, aby bol ich efekt čo najväčší. Antiperspirant je potrebné aplikovať na umytú a dokonale suchú pokožku, a to ideálne pred spaním a nechať pôsobiť cez noc a ráno zmyť. Antiperspirant vám potom pomôže nielen proti nočnému poteniu, ale aj cez deň.

TIP: Naša unikátna antiperspiranty Vám veľmi účinne pomôžu proti poteniu podpazušia, poteniu rúk, poteniu a zápachu nôhpoteniu chrbta a hrude alebo kdekoľvek lokálne potrebujete!

Nadmerné potenie môže mať veľmi negatívny vplyv na ľudskú psychiku, a preto má zmysel sa mu nepoddávať, ale bojovať s ním. Týmto problémom trpí mnoho ľudí, a aj vďaka tomu existuje veľké množstvo rôznych rád aj kvalitných prípravkov, ktoré dokážu potenie obmedziť. Nájdite si aj vy ten svoj.